Hall of Fame

Contact the athletic office for a nomination form at 717-270-6722.

Lebanon School District Athletic Hall of Fame Members

CLASS OF 2000
James Boger (1957)
Sam Bowie (1979)
Raymond T. Frey Sr. (1935)
John Lentz (1963)
George Marinkov (1953)
Dick Shiner (1960)
1940 State Championship Boys Basketball Team

CLASS OF 2001
Tom Brandt (1971)
Arthur Ditt (1933)
Mike Katos (1964)
James Kleinfelter (1956)
Mishi Marinkov (1948)
Ken Wolfe (1957)

CLASS OF 2002
Jayne Berrier Bittner (1944)
Mike Intrieri
Frank Kuhn
Grant “Hobey” Light (1914)
Harry Matala
Mark I. Snyder (1960)

CLASS OF 2003
Denny Farrell (1965)
Robert Hess (1941)
Henry Homan (1921)
Jon Lebo (1978)
Corey Thomas (1990)

CLASS OF 2004
Bud Getz (1972)
Terri Heim Johnston (1980)
Gary Kline (1986)
Kathryn Kline Grove (1976)
Marilou Zimmerman Strangarity (1978)

CLASS OF 2005
Richard Brown (1964)
Thomas Heckard (1948)
James Smith (1951)
James “Smitty” Smith
Rev. John Smith (1967)
Kristin Arnold Wolfe (1991)

CLASS OF 2006
Joseph J. Holler (1955)
Scott Peters (1971)
Neal K. Reich (1957)
John Ruth (1954)
Richard “Brickie” Snyder (1940)

CLASS OF 2007
Joe Allwein (1970)
Ken Barlett (1969)
Shelly Bowie-Bentz (1981)
Michael Herb (1986)
Tom Lentz (1962)
1947 Central Penn Championship Football Team

CLASS OF 2008
Jim Beard (1956)
Mike Bechtold (1998)
Grant “Scoop” Feeser (1930)
Joe Hill (1927)
Todd Wike (1998)
1977-78 Eastern PA Champion Boys Basketball Team

CLASS OF 2009
Bob Bickelman (1975)
Dicksie Boehler-Lewis (1982)
Jeremy Capello (1997)
Jessica Lentz (1998)
Paul Miller (1958)
Ken Wagner (1950)

CLASS OF 2010
Doug Bartal (1971)
Sue Kauffman (1976)
Mike Kitchen (1999)
Richard Newmaster (1970)
Dan Sarik (1967)
Jack White (1932)

CLASS OF 2011
Charles “Charlie” Gerberich (1975)
Chris Kelliher (1994)
Andrea Padelsky (2001)
Clark Sillik (1958)
LHS Cross Country Team Class of ‘52,’53,’54, & ’56

CLASS OF 2012
Ellen Light Cooper (1989)
Pat Daly (1998)
Ernie Firestone (1954)
John Houser (1970)
Joel Manzolillo (1955)

CLASS OF 2013
Greg Adams (2002)
Jonathon Arnold (1995)
Ronald Brewer (1966)
Raymond Granger (1974)
Terry Weik (1989)

CLASS OF 2014
Adam Brossman (2004)
Russ Hess (1949)
Amy Miller Lambert (1990)
LaVerne Longenecker (1951)
Candy Sillers (2003)
George “Gidge” Horn (Cedar Spirit Award)

CLASS OF 2015
Jason Coletti (1994)
Mike Harris (1975)
Betty Jackson (Coach)
Thomas Jordan (1972)
Hannah Phillips Speraw (2002)
Jerry & Faye Chepulis (Cedar Spirit Award)

CLASS OF 2016
Dr. Charles “Chic” Hess (Coach)
Dale Getz (1982)
Jared Odrick (2006)
Paige Sullivan (2002)
Mildred “Millie” Boehler (Cedar Spirit Award)